Butun Denizler kapak

Çok kültürlü bir aile hikâyesi: Bütün Denizler

Kitap

İnsan bir kenti nasıl hem sevebilir hem de aynı zamanda ondan nefret edebilir? Michèle Standjofski’nin kendi yaşamından esinlenerek kurguladığı Bütün Denizler isimli grafik romanı tam da bu sorunun izini sürüyor ve yuva neresidir? ” diye düşündürüyor. Desen Yayınları etiketiyle raflara giren kitap, İstanbul ve İzmir’den bolca tanıdık” manzara paylaşarak Türkiyeli okurları Akdeniz’den esen tatlı bir meltem rüzgârıyla selamlıyor. 

Bütün Denizler, 1800’lerin sonlarından günümüze uzanan çokkültürlü, çokdilli, çoksesli bir ailenin İtalya, Fransa, Rusya, Yunanistan, Türkiye ve Lübnan topraklarında yaşadıklarına odaklanıyor. Lübnan İç Savaşı’nı öncesi ve sonrasıyla ele alarak Ortadoğu’nun yakın tarihini belgesel tadında bir anlatıya dönüştüren Michèle Standjofski, savaşın bir ülkenin belleğinde ve toplumun ruhunda açtığı yaraları da incelikle yansıtıyor.

Yuva neresidir? Doğduğunuz ya da yaşadığınız yer mi?
Neşenin ve cümbüşün eksik olmadığı büyük bir aileye doğan Michèle, yıllarca bu sorunun yanıtını aradı. Zaman zaman Fransa’ya taşınma isteği depreşse de onu her zaman yine doğduğu yere, kadim Beyrut kentine bağlayan tarifsiz his nerede yatıyor? Peki onu Fransa’da biraz daha Lübnanlı, Lübnan’daysa biraz da Fransız hissettiren şey ne?

Kökleri Napoli’den İzmir’e, Atina’dan Beyrut’a uzanan bir ailenin izini süren Bütün Denizler, yaklaşık yüz otuz yıllık bir tarihe ayna tutuyor; siyasi, toplumsal ve sanatsal değişim ve gelişmeleri bir sanatçının gözünden çizgilerle buluşturuyor.

Bir yeri yuva yapan en vazgeçilmez şeyin “sevgi” olduğunu yeniden hatırlatan kitap; aidiyet, birlikte yaşam, aile bağları ve yuvanın anlamı gibi derin mevzular üzerine düşündürürken bile saza, söze ve raksa göz kırpan bu çokkültürlü hikâye…

Michèle Standjofski Hakkında:
Michèle Standjofski, Lübnan’ın en önde gelen illüstrasyon sanatçılarından biridir. Lübnan Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim görevlisi olan Standjofski’nin Bütün Denizler ve Antonio adında iki grafik romanı bulunmaktadır. Sanatçı ayrıca pek çok çocuk kitabı resimlemiş, dergilere çalışmalar üretmiş, reklamcılık ve animasyon alanında da çalışmıştır. Otuz yıllık çizgi roman ve illüstrasyon çalışmalarının ardından aynı hevesle üretmeyi sürdüren Standjofski, mürekkep, suluboya, pastel, guaj veya kolaj tekniklerini kullanıyor.
KİTAP KÜNYESİ
Eser Adı: Bütün Denizler
Yazan ve Resimleyen: Michèle Standjofski
Türkçeleştiren: Damla Kellecioğlu

Yayınevi: Desen Yayınları
Türü: Grafik Roman, Yetişkin

Cilt Bilgisi: Karton kapak
Kağıt Bilgisi: 1. hamur kâğıt

Sayfa Sayısı: 152 sayfa

Kitap Boyutları: 19,4 x 25,5 cm

ISBN / Barkod No: 9786057078124
Etiketler: Aile, Aşk, Çokkültürlülük, Göç, Lübnan, İç Savaş

DESEN YAYINLARI
YENİ KİTAP

BÜTÜN DENİZLER

MICHÈLE STANDJOFSKI

Etiketler

Bir Yanıt Yazın