CAN ÖZSOBAY · TILSIM

CAN ÖZSOBAY’IN “TILSIM” BAŞLIKLI KİŞİSEL RESİM SERGİSİ SUMMART’TA

Sergi

Can Özsobay’ın “Tılsım” başlıklı kişisel resim sergisi 24 Mart’ta 14.00-19.00 saatleri arasında Summart’ta açılıyor. Sergi 20 Nisan 2021’de toplanacak.

HAYATIN İÇİNE DAHİL OLAN HİKÂYELER

Denizhan Özer Can Özsobay’ın “Tılsım” başlıklı kişisel resim sergisi ve resimlerine ilişkin kaleme aldığı yazı şöyle:

Arka planda kalan, göremediğimiz ya da hayatın içine dahil olan hikayeleri kendine ait bir dille anlatan Can Özsobay, soyut anlatım içinde minimal bir dil oluşturmaktadır. Geçmişe ait zaman dilimini bugüne taşıyarak bir çeşit hesaplaşmaya giren sanatçı belleklerimizde kalmış, yaşanmışlıkların ve düşünceye bağlı kurguların izleriyle hayatı sorgular. İzleyiciyi bilinçli olarak içinde bulunduğu zaman ve mekandan koparıp resimlerin karşısında kendisi ile yalnız bırakan sanatçı, gerçekleştirdiği tılsımlı imgelerle yeni ifade biçimleri yaratmaktadır.

Özgür betimlemeler olarak ortaya çıkan çıkan resimlerde nesnel görüngülerden daha çok blok halindeki lekesel anlatımlar ağırlıktadır. Kompozisyonlarda ayrıntıdan uzak form ve renk ön plana çıkar. Resimler genel olarak nesnesiz soyut resimlerdir ve belli bir bilinçle yapıldığı ortadadır.

Hayatın akışı içinde bazen anlayıp bazen anlayamadığımız, geçmişe ve bugüne ait hikayelere tanıklık eden sergi 24 Mart – 20 Nisan 2021 tarihleri arasında, Summart’ta sanatseverlerle buluşuyor. Sergiyi, hafta içi her gün 11.00-18.00 saatleri arasında randevu ile ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın