Bosphorus Trio

Bosphorus Trio’nun Türk eserleri kaydı çıkıyor

Müzik

Bosphorus Trio, Türkiye’yi ve Türkiye’nin müzik kültürünü gerek yurt içi gerekse yurt dışında en iyi şekilde temsil etme amacıyla, kuruldukları günden bugüne kadar yaptıkları başarılı konserlerin yanı sıra, tamamı Türk eserlerinden oluşan ilk CD kaydını yaptı.

Dünyanın en büyük klasik müzik plak firmalarından biri olan NAXOS tarafından hemen sahiplenilen bu kayıt, tüm dünyada 14 Ağustos 2020‘de piyasaya çıkacak. Ayrıca Naxos‘un internet sitesinden de çevrimiçi olarak ulaşılabilir.

Türkiye’nin önde gelen bestecilerinin eserlerinden oluşturulan bu seçkin kayıtta, Ferid Alnar ve Ferit Tüzün‘ün trioları ile, İlhan Baran’ın Dönüşümler isimli Trio’su ve Oğuzhan Balcı‘nın bu CD için özel olarak bestelediği Trio no.1 isimli eseri yer alıyor.

TEK ALBÜMDE TOPLANAN İLK ÇALIŞMA

20. yüzyılın en önemli Türk bestecilerinden biri olan Ferit Tüzün’ün ve günümüzün önemli bestecilerinden Oğuzhan Balcı’nın trio kayıtlarının dünyada yapılan ilk kayıt olma özelliği taşıyor olması ve piyanolu trio için yazılmış Türk eserlerinin bir kısmının tek bir albümde toplandığı ilk CD çalışması olması bu albümde öne çıkan diğer önemli noktalar.

Albüm çıkmasında Muzaffer Kurtcan ve Emek Yağ firmasının da destekleri büyük.

PAROLASI ‘ÖNCE BİZ’

Bosphorus Trio, keman, çello ve piyano için yazılmış geniş bir oda müziği repertuarına yeni bir soluk getirip dinleyiciyle buluşturmak için bir araya gelen, profesyonel kariyerlerini güçlü bir amatör ruhla birleştirmeyi başaran üç çalışkan yorumcu tarafından kuruldu. Kısa sürede radyo programlarında, müzisyen ve klasik müzik çevrelerinde adından sıklıkla söz ettirirken birçok prestijli salonda ve festivallerde konserler vermeye başladı.

Önce biz” parolasıyla Türk bestecilerin eserlerini ortaya çıkartmayı, çarpıcı ve ilham verecek yorumlarıyla konser dinleyicilerinde iz bırakmayı, kayıt projeleriyle ise ölümsüzleştirmeyi ilkeleri olarak belirleyen Bosphorus Trio, yazılışından 68 yıl sonra Ferit Tüzün’ün Piyanolu Trio’sunun notasını ortaya çıkartarak Süreyya Operası’nda eserin İstanbul prömiyerini yaptı. Türk bestecilerin yanında klasik trio repertuarının köklü eserlerine de yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefleyen Bosphorus Trio, Boğaziçi’nden dünyaya açılan güçlü bir kültür gemisi olma yolunda adımlar atmaya devam ediyor.

‘MERİT DIPLOMA’ SAHİBİLER

Grup üyelerinden Özgecan Günöz, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın başkemancı yardımcısı, çellişt Çağlayan Çetin Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyesi olmakla birlikte, Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı‘nda öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Piyanist Özgür Ünaldı ise solistlik kariyerini ve Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı‘nda öğretim üyesi olarak görevini sürdürüyor. ‘Uluslararası Chigiana Akademisi’nde Alban Berg Quartet’in birinci kemancısı Günter Pichler ile aktif çalışma hakkını elde eden Bosphorus Trio, burs kazandığı akademi sonunda Pichler’in referans, tavsiyeleri ve imzasıyla az sayıda katılımcının elde edebildiği ‘Merit Diploma’ sahibi olarak büyük bir başarıya imza attı.

Notacini.com’un destek ve girişimi sayesinde dünyaca ünlü Baerenreiter Yayınevi ile nota sponsorluğu anlaşması imzalayan Bosphorus Trio, oda müziği edisyonları arasında “en iyi” olarak bilinen Baerenreiter Urtext ile prova ve konserlerini yapıyor.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın