BİZİMKİ BİR AŞK MASALI

Ertuğrul Bulut

Uyandığımda yağmur hâlâ devam ediyordu,  az daha tembellik yaptım  kendimi dışarıya attım. Yağmur çisil çisil yağıyordu. Çay ve poğaça için börekçiye girdim. Hem düşündüm, hem çayımı içtim, sonra doğru iskeleye…

Yolda İstanbul’a mı yoksa Üsküdar’a mı diye düşünürken iskeleye geldim. Bizim boz renkli köpek havlamaya başladı; biraz sevdikten sonra baktım iskelede sevmediğim vapur var;  bir sonraki vapuru bekleyeyim dedim. Bu sırada bir içeri bir dışarı  gidip geliyorum.

Sonra yazı tura attım,  yazı geldi. Doğru Üsküdar’a. Otobüsten inince önce çarşıyı dolaştım, çorap aldım… Derken aklıma Kızkulesi ve Galata Kulesi ve Ateş Böcekleri geldi..

Sahilden doğru kız kulesine yürürken yolda aklımda Galata’dan Kızkulesi’ne bakmak birde Kızkulesi’nden galata ya bakmak geldi. O büyük aşkı nasıl bir birlerine yakınlaştırıp fotoğrafını çekerim diye düşünürken Kız Kulesi’ne geldim. Lodos var, deniz dalgalı, hava gri; insanlar sürekli Kızkulesi’yle fotoğraf çektiriyor.  Kimse sormuyor “Kızkulesi nasılsın” diye.

Oysa hüzünlü, solgun esen rüzgârlara direnmek, gelincik gibi dimdik ayakta Galata.. Bir yanda galata Kulesi’nde fotoğraf çekerken bir köşede elini çenesine dayamış fotoğraf çeken Elif’le tanıştım ve sordum neden bu düşünce. Verdiği cevap: İnsanlar hep kulenin etrafında fotoğraf çekiliyor,   coşuyor ama kimse sormuyor Kızkulesi ile olan ilişkisini..  Haa bir de sözüm ona restorasyon  yaptılar oysa Galata Kulesi’nin kalbini söktüler  ve yıllarca olan aşkı kıskandılar. Bu sebeptendir düşünmem  dedi ve selamlaştık, vedalaştık.

Çekebildiğim anca bu kadar, yakınlaştıra bildim kız kulesi ve  galata kulesini.. Fotoğrafta öyle bir bakışıyorlar ki birbirlerine, söz bitiyor. Zaten tüm şairler söylemişler  söyleyeceklerini. Bence bir gece veya herhangi bir gece, ateş böcekleri boğazın üstünde dans ettikleri gün bu buluşma olacaktır, sevgililer buluşacaktır.

Dolunay gökte yakamoz vurmuş dibe

Ateş böceklerini seyre daldım

Hanımeli kokusu karışmış yasemine

Ateş böceklerini seyre daldım bu gece

Şehrazat

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir