Bir Sergi Kadına Dair 6284

Bir Sergi , Kadına Dair, 6284

Sergi

İstanbulda bir sanat atölyesi ,yaklaşık 12 senedir faaliyet gösteriyor. Seramik Sanatına gönül vermiş , Akademili ,deneyimli Sanatçı Gülşen Kıbrıslının Seramik Atölyesi bir yandan seramik ile ilgili eğitimler verirken ,diğer yandan bağımsız olup seramik çalışmak isteyen sanatçılara kapılarını açıyor.

Tamamı kadınlardan oluşan Atölye katılımcıları özgür ve özgün işler çıkarmakla birlikte ,birlikte öğreniyor ,deneyimliyor , üretiyor ,sergilere katılıyor ve sergiler de düzenliyorlar. Yaşamlarıyla bütünleşmiş olan sanat terbiyesi ,eğitimi , felsefesi ve disiplini, doğal olarak olaylara bakış açılarına  , ifade biçimlerine , algılarına yansıyor.

Ülkenin gündemini  bir türlü  terk edemeyen Kadına şiddet ve Aile içi Şiddet sorunu , öncelikle kadın olmaları ve  sanat insanı  duruşları nedeniyle  sahiplenilmesi gereken bir sorun olarak sıklıkla Atölye sohbetlerine konu oluyor ve Gülşen Kıbrıslı bir sanat projesi ile topluma olumlu katkı yapma fikrini ortaya atıyor. Sergi bu adımla başlıyor ,yirmi kadın sanatçı aylarca kadın konulu özgün seramik heykeller çalışıyorlar. Bu arada ülkede ilginç bir durum ortaya çıkıyor 1 Ağustos 2014 te imzalanan  İstanbul Sözleşmesinden çıkılıyor . Sözleşmenin dört temel ilkesi; kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü ve etkili işbirliği içeren politikaların hayata geçirilmesi.

Atölye Sanatçıları , Türkiyede var olan TCK nun 6284 sayılı kanunun içerik olarak yetersiz kaldığını gündelik hayata yansıyan olaylardan dolayı biliyor ,hissediyorlar .

Zira 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un tam olarak uygulanması için adımlar atması gerektiğini , hakim ve savcıların bu konuda duyarlı olmasının önemine inanıyorlar.

Bu bağlamda , böylesi bir misyonu olmasa dahi yapıcı , bütünleyici , işaret eden , hassasiyetlere dikkat çeken bir sanat projesi olarak Kadına Dair ,6284 sergisi ortaya çıkıyor.

Gülşen Kıbrıslı Seramik Atölyesi Sanatçılarından son söz :

İnsan ,insanın ; kadın da kadının gönlünde demlenir ,dinlenir. Birbirimize şifa olabilmek dileğiyle , sanatla kalın …

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir