Taylan Koryürek

BİR GÜZEL İNSAN: TAYLAN KORYÜREK

Hasan Hüseyin Yalvaç

Eşiyle birlikte yayınevine geldiği günü hiç unutmuyorum. Her ikisi de, insani bir sıcaklığı hemen çevresine yayan, dost yürekliydi. İlk saptama ve sonrasındaki süreçte bu düşüncem değişmedi. Salt Taylan ablanın, derin bir hüznü zulasında sakladığını da düşünmeye başladım. Ki sonraları bu hüznü sanatçı duyarlığının bir kimliği olarak gördüm. Benimle ilgili işler çözüldükten sonra okuruyla buluştu “Rüzgârın Teninde Keman Sesleri” adlı şiir kitabı. Kağıdından baskısına, kapak tasarımından iç desenlerine ve fotoğraflara kadar görkemli bir kitap olmuştu. Tüm bu güzelliklerin emeği Taylan Ablanındır.

Silivri’deki kültür etkinlerinde, Bakırköy Sanat Derneği’nin (Basad) çalışmalarında karşılaştıkça konuşur, söyleşirdik. Gerçekten dost ve samimiydi. Sırrınızı az insana açabilirsiniz. İşte Taylan Abla o az insanlardan biriydi.

İyi bir seramik sanatçısı olmasının yanında iyi bir aydındı. Sorumluluklarının bilincinde hareket ederdi hep. Edebiyat vazgeçilmezlerindendi.

“Dönüşüm” adlı ilk  şiir kitabı 1985 tarihini taşır. Sonrasında 1985-2010 tarihleri arasında ki şiirlerini içeren “Rüzgârın Teninde Keman Sesleri”, 2015 tarihli “Bizim Orman” ve son kitabı Ekim 2018 tarihli “İnce Bir Sızıyla (Cerrahpaşa Yokuş Ceşme Sokak)” okurlarıyla buluşur ama Taylan Koryürek çekip gitmiştir aramızdan. Bu son kitabının arka sayfasında bir not vardır: yayımlanmaya hazır üç şiir kitabı daha vardır.

Yalın bir şiirin, yalın bir yaşamın kahramanıydı o ama gitti. İnsanlığı ve sanatıyla yaşayacağına yürekten inanıyorum ve dostları bu yaşatma eyleminde ellerinden geleni yapacaklardır.

Taylan Koryürek, dünyaya borcunu ödemek sevdasını hiç ötelemedi, çalıştı, didindi güzellikler aşkına. Ne mutlu ona ve onlara.

Hasan Hüseyin Yalvaç

Saray, 15 Ocak 2021

Etiketler

Bir Yanıt Yazın