Atatürk-5-yaşında-kalpak

Atatürk’ün 5 yaşındaki fotoğrafı gerçek mi?

Haber

Geçtiğimiz günlerde TV100‘de yayınlanan bir programa konuk olan araştırmacı ve yazar Oktan Keleş, Mustafa Kemal Atatürk‘e ait olduğunu iddia ettiği bir fotoğrafı ilk kez gösterdi. Keleş‘in ilk kez gösterdiği fotoğrafa tarihçi ve uzmanlardan yanıt gecikmedi.

Geçtiğimiz günlerde TV100‘de yayınlanan Ertan Özyiğit ile Kayıt Dışı programının bu haftaki yayınına araştırmacı ve yazar Oktan Keleş, konuk oldu.

Programda Keleş, Mustafa Kemal Atatürk‘e ait olduğunu iddia ettiği fotoğrafı ilk kez gösterdi.

Atatürk‘ün 5 yaşındaki fotoğrafı olduğunu iddia eden KeleşBunu ilk defa burada gösteriyorum. Mustafa Kemal bir halı üzerine oturuyor. Mustafa Sabri Efendi, 1893’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Kemal ismini veren kişi. Rumi ve miladi takvim karışımı ay ve gün farkı olduğu düşünürsek 1 sene yanılma hatası olabilir. 1885 tarihli bir fotoğraf” ifadelerini kullandı.

Hürriyet‘ten Musa Kesler‘in haberine göre, tarihçiler ve konunun uzmanları ise fotoğraftaki kişinin Atatürk olamayacağını söylüyor. 

Tarihçi ve uzmanların konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

1885’TE KALPAK KULLANILMIYORDU

Doçent Dr. Mehmet Emin Elmacı (Tarihçi): Bu fotoğrafın 1885 tarihli olduğu, arkadaki şahıslardan birinin de 7 yıl sonra ona ‘Kemal’ ismini verecek hocası Mustafa Sabri olduğu iddia ediliyor. Burada zaman uyuşmazlığı var. Ayrıca çocuğun başındaki kalpak o dönemde kullanılmıyordu. Bu, önemli bir konu üzerindeki çok ciddi bir iddiadır. Mutlaka akademik disiplinle kanıtlanması gerekir. Şu ana kadar biz böyle bir kanıt göremedik. Dolayısıyla iddia tartışmalıdır.

UZAK-YAKIN İLİŞKİSİ YOK, FİZİKSEL OLARAK DA BENZEMİYOR

Dr. Suat Akgül (Emekli Albay, Harp Tarihi Uzmanı): Fotoğrafın Atatürk ile uzaktan yakından alâkası yok. Fiziken benzemiyor, aynı zamanda kıyafetler de o döneme ait değil. Ayrıca bahsedilen öğretmen Mustafa Sabri Efendi, Harp Okulu mezunu bir subay. O fotoğrafta Mustafa Sabri Bey’in 23-24 yaşında genç bir subay olması gerekir. Oradaki kişilerin arasında böyle bir genç yok. Detaylara çok girmeye gerek yok. Bu fotoğrafın doğrulanması için gerekli kriter ve kanıtlar ortada yok. Bu haliyle tartışmaya bile gerek yok.

KALPAK KULLANIMI 1908’DE YAYGINLAŞTI

Mustafa Solak  (Tarihçi): Bu çocuğun  Atatürk olduğu iddia ediliyor. Fotoğraftakiler kalpaklı. Kalpak 1900’lerin başında takılıyordu ama 1908’de Avusturya-Macaristan’ın Bosna’yı ilhak etmesi sonrası Avusturya’dan ithal edilen feslerin boykot edilmesiyle yaygınlaştı. Dolayısıyla bu çocuk  Atatürk değildir.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın