mustafa-kemal-ataturk-harbiye-yillari

İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABUL EDİLİŞİNİN 100. YILI, ANMALIKLARDAN ATATÜRK RESMİNİ ÇIKARANLAR…

Orhan Ayber
ATA’MIZIN DİPLOMASİYE VERDİĞİ ÖNEM

Bugün, Ata’mızın diplomasiye verdiği önemden söz etmek istiyorum… Bu yazımın amacı gerek iktidar ve gerekse başta ana muhalefet partisi olmak üzere tüm siyasi partilerimizi uyarmaktır… Neden mi?

a) Atatürk‘ün diplomasideki en önemli önerisi “Yurtta Barış Dünyada Barış”tı… Oysa bizim ülkemiz şu anda tüm çevre ülkelerle kavgalı… Çevremizdeki bizim için önemli birçok ülkede Büyükelçimiz yok… O ülkelerden önemli kazançlarımız olmalıydı.

b) Devre dışı bırakılan diplomatları siyasi partiler danışman olarak kadrolarına almalı, onların deneyimlerinden yararlanmalı.

c) Genel kabul gören şu sözler önemlidir, diplomaside yaptığınız hataların telafisi çok zordur ve o ülkeye bedeli ağır olur. Bazı örneklerle devam edelim:

Muhalefet partileri sadece alkış için Çin’in Sincang/ Uygur bölgesindeki Türklere baskı yapıldığı iddialarına karşın neden oraya bir diplomat göndermiyor?

Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” projesinde ülkemizin pek çok çıkarı varken ve bu ülke Çin tek devlet tanımından asla taviz vermeyeceği bilinirken alkış uğruna mı gerçekler araştırılmıyor… Yakın zamanda ekonomik bilim teknoloji alanında ABD’yi geçecek olan bu ülkeyle iyi ilişkilerimiz olmalı.

d) Dünyamızın geleceğini şekillendirecek bir gelişme ise, Alaska’da ABD Dışişleri Bakanı ve Çin Dışişleri Bakanı 18/ 19 Mart tarihlerinde görüşecekler.

Ben isterdim ki bu toplantıya bütün siyasi partilerimiz ilgi göstersin ve o toplantıya ülkemizin en deneyimli diplomatları katılsın. eğer ülkemizin siyasi partileri bu toplantıyı yakından takip etmeye gerek duymuyorlarsa!!!  ben elimden geldiği kadar takip etmeye çalışacağım…

İstiklal marşımızın kabul edilişinin 100. yılı Mehmet Akif Ersoy anma etkinlikleri;

İstiklal Marşı ülkemizdeki her kesiminin ortaklaşa sahip çıktığı bir konu oldu.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan İstiklal Marşı’mızın 100. yılını ön plana çıkarınca tüm basın bu konuyu yazdı. Yandaş medya dahil… Andımızın okullarda okutulmasını yasaklayan karara da sayın Erdoğan’ın karşı çıkmasını bekliyorum tüm basınla birlikte…

ANMALIKLARDAN ATATÜRK RESMİNİ ÇIKARANLAR

Atamıza yapılan çirkin saldırıların arttığı şu günlerde; Atatürk’ümüzün büyüklüğü ve yüceliği karşısında küçülenlere bir kaç örnek vermek istiyorum. Ancak bu örneklerim bireysel hareket eden küçük insanlara olmayacak. Kurumsal  görevi çok önemli olan İzmir Türk Tabipler Birliği‘ne!!!

Bu birlik jübile töreninde verilen plaketlerden Atamızın resmini çıkarmışlar kendilerini uyaran tabipler odası İzmir Tabip Odası geçmiş dönemler Başkanı Sayın Suat Kaptaner nedenini sorduğunda, “Öyle uygun gördüklerini” söylemekle yetinmişler…

İzmir Tabipler Odası plaketlerden Atatürk resmini kaldırınca Sayın Kılıçdaroğlu İzmir Tabip Odası’nın davetini reddetti.

Türk tabipleri tarihimizin efsanesidir… Tam bağımsız Türkiye için canını esirgemeyenlerdir… Sivas Kongresine katılan Tıbbiyeli Hikmet tarihimizin en şerefli köşesinde yerini almıştır. Çanakkale Savaşlarında da tıbbiyelilerin imzası var.

Kurtuluş Savaşı‘mızda “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile Atamızın yanında ulusal bir görev yapmışlardır.

Üstelik İzmir’de tüm meslek kuruluşları İnşaat Müh. Odası, Makine Müh. Odası, Elektrik Müh. Odası gibi vatansever aydın ilerici meslek odalarının bulunduğu bu şehre Atatürk’ü yok saymaya çalışan bu davranışı reddediyorum…

Sizlere resmini çıkartmaya cüret ettiğiniz Atamız ile ilgili uluslararası iki yazı ile yanıt vereceğim:

1) Endonezya; İlişkilerimizde durgun bir dönem olsa da “Mazlum milletlere örnek olan kurtuluş savaşınız ve Başkomutanınız Mustafa Kemal ATATÜRK’ün tarih sahnesine çıkması ilişkilerimize yeniden ivme kazandırmıştır Türk milli mücadelenizin başarıya ulaşması Asya için bir hürriyet şafağının başlangıcı olmuştur” denmesi ve

2) Afrika ülkesi Ruanda’da   “Bizim Türkiye ye olan sevgimiz ve saygımız büyük önderiniz MUSTAFA KEMAL’in başardığı aydınlanma devrimlerindendir…” denmesi çok önemlidir.

Bunlar şimdilik iki örnek Onu örnek alan, ATA’mızın devrimlerini uygulamaya çalışan birçok ülke var…

13 Mart MUSTAFA KEMAL’in Harp Okuluna girişinin 122. yılı… Onun bu okula girmesini sağlayan ailesini ve öğretmenlerini saygıyla rahmetle anıyorum.

Son olarak ATATÜRK devrimleri ışığında değerli diplomatlarımızı göreve davet ediyorum.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın