sevmek

Aşk ,İnsan, Sanat… Mustafa Uysal yazdı

Mustafa Uysal

sevmek

 

Aşk. insan, sanat başlığında, ”aşk”ı özellikle başa koydum. Önce aşk vardı, kainat aşkla var oldu. ”Big Band” (Büyük Patlama) denilen patlama aşk‘ın varlık alanına çıkışının patlamasıydı.

Sevginin daha ileri boyutu olan, aşk‘ın kaynağı, dayanamadı bilinmemeye, ve bilinmek üzere patlamayla var oldu, ve insan sevginin, aşk’ın tutsağı oldu. Daha sonra insan, aşk’ın, mecazi ve ”ilahi olan boyutunu tanıdı….

”AŞK” mayamızda var…

Sevgili Onur Akın‘ın bir albümünün adı ”Aşk bize küstü” idi. Şiir Yılmaz Odabaşı‘na ait. Odabaşı, elbet bir duyguyla yazdı, ve doğrudur, mesele neden ”aşk bize küstü” dediği değil, benim; bu esin vasıtasıyla, düşüncemde uyananları sizlerle paylaşmak….

Aşk ile…” adını verdiğim satırları karalamıştım o zaman (daha dün gibi) 19.07.2000 yılında…

 

AŞK İLE

Aşk size küsmez gülüm

Aşk size küsmez

Olsa olsa

Siz aşka küsmüşsünüz

 

Aşk ile vardır koca kainat

Aşk ile döner şu yalan dünya

”Aşk bize küstü” demiş

bir ozan

 

Aşk size küsmez canım

Aşk size küsmez

 

Aşka ayır

Kısa hayatın

Uzun bölümünü

Barış aşkla

vur evrenin tellerine

Çalsın sazın bir başka

Ama

Aşk’la

Aşk’la

Gerisi bir oyun

Çelik çomakla…

 

 

Aşk ile dönen dünyada insan da aşk’ı bulmaya talipti. Aşkı anlayabilecek, hakikat yolunu onunla (aşk ile) bulabilecek potansiyel, yapısında var olarak yaratılmıştı. Hz. Mevlana işte bu Aşk ile dönüyordu.

İnsan aşkı buldu, aşkta sanatı, sanatta aşkı buldu, sevmedeki incelikleri keşfetti sevginin, aşkın , sanatın, ruhu incelttiğini, giderek insanı, insan ettiğini yaşayarak gördü.

Dikkat edilirse, ”insanı insan ettiğini” gördü demedim, ”YAŞAYARAK GÖRDÜ” dedim, çünkü; bir şeyleri bilmek yetmez, anlamak lazım, anlamak yetmez yaşamak lazım, yaşamak yetmez, samimi olmak lazım…

Sanat, iyiliğin, güzelliğin aşkın aracı olmalı. Daha iyi insan olabilmenin aracı olmalı.. Sanat, bizi güzelleştirmeli, iyileştirmeli; iyileştirir de…

Ey insanlar diyorum;  ”türkülerinizden güzel olun”. Kendiniz adeta bir eser olun,Aslında insan mükemmel (ahsen-i takvim) olarak  yaratılmıştır.

Ahsen-i takvim ifadesi insanın; ruh, beden olarak en mükemmel şekilde yaratıldığını; düşünen, konuşan yazan, anlayan, anlatan ve sanat kabiliyeti olan, güzeli çirkinden, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan,(hayr-ı şerden) ayırabilen, akıllı bir varlık oluşunu ifade eder.

Bu yol olmak yolu, olabilene aşk olsun…

Evet;”türkülerinizden güzel olun”,ortaya koyduğunuz eserler ise,sadece sizin yeteneğiniz olarak kalsın, siz bir eser olun.

Bu pıtraklı diyar eksiklik diyarıdır. Tamamla(n)mak erdemimiz-gerekliliğimizdir..Bir amaç için burdayız. Bu bir bilinç seviyesidir.

Çünkü, sonlu olan bu hayat, sonlu olması gerekiyordu, gerektiği gibi de olacak. İnsan ebediyete aşıktır. Ebed için yaratılmıştır. Tek dünyalı bir bakış açısıyla,Aşk, insan ve sanat konularını çözebilmek imkansızdır.

Ya felsefeye takılır kalırız, ya da olduğumuz yerler gider de biz kalırız o yerde… 20.11.2015, Düzce

Mustafa Uysal

 www.mustafauysal.org

Etiketler

Bir Yanıt Yazın