Teymur Rzyev - Aydın Ayan

ArtContact, sanata nefes oldu

Haber

ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, küresel salgın günlerinde sanata açılan umut kapısı oldu. Azerbaycan’dan İran’a kadar, yakın komşu ülkelerden sanatçılar da Fuara yapıtlarıyla katıldılar. Azeri sanatçı Prof. Dr. Teymur Rzayev, Prof. Dr. Aydın Ayan ve Adviye Bal, açıklamalarda bulundu.

‘KÖK AYNI AMA  KÜLTÜR ÖZGÜN’

Prof. Dr. Teymur Rzayev: Ben 28 yıldır İstanbul’da eğitim sektöründe faaliyet gösteriyorum. Yeditepe Üniversitesi’nin profesörüyüm, Azerbaycan devlet sanatçısıyım.  Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlı ressamlar (Azart) olarak bu grubun içinde iştirak etmemiz bizim için onur meselesi.  Bilgin Bey’e, Aydın Hocaya ve burada yer alan tüm dostlara çok teşekkür ediyorum.

Türkiye genelinde akademisyen ya da özgün sanatçı olarak 70’e yakın Azerbaycanlı sanatçı kendi eserlerini üretiyorlar. Onların hepsine müracaat ettik. Bu fuara iştirak etmek isteyen 15 kişi geri döndü.

■ Azerbaycan sanat tarihi konusunda çok değerli bir konferans verdiniz. Türk Dünyası sanat tarihinin ortak paydaları konusunda ve Asyalı olmakla ilgili neler söylersiniz?

Orta Asya’dan Avrupa’ya kadar bir yelpazede Türk Milleti yaygın yaşıyor. Değişik ülke isimleri altında aynı kökten gelen insanlar yaşıyor ama mesele şu ki, o yaşadıkları bölgelerde her bölgenin kendi içinde, kendine özgü kültürel bir süreç yaşanmıştır.

Asya’dakiler doğu Asya ile entegre olmuştur, Kafkasya’dakiler Kafkas, Avrupa’dakiler Avrupa etkisi altında birbirleriyle sürekli etkileşim içinde olmuşlardır. Biz net olarak diyemeyiz ki Türk sanatının şöyle olması gerekiyor.

‘SANATLA  YAŞAM İÇ İÇE’

■ Kültürle sanatın doğrudan ilişkili olduğunu söylüyorsunuz.

Evet yaşamla sanatın iç içe olduğunu zaten bizgörsel olarak görüyoruz. Bisikleti yeniden icat etmeye gerek yok diye bir laf vardır. Belli enstrümanlar icat edilmiş, o enstrümanlardan doğru istifade etmek

meselesi söz konusu. Milli kimliği burada derc etmemiz gerekiyor. Enstrümanlar var orada çalacağınız, mü[1]zik ya da eser, milli kimliği taşıyan bir eser olması gerekiyor. Milli kimlik dediğimiz zaman sadece bir Türklük kelimesine dayanmak değil, aynı zamanda entegre olduğumuz bölge ve bölgenin içindeki insanların birbirleri ile iletişimi ve orada aldıkları etki. Kül[1]tür sadece resim veya sanat üretmek değildir. Kültür dediğimiz konu oturuşundan, duruşundan, giysisinden yiyecek-içeceğine kadar olan bir konuyu kapsıyor. O yüzden buradakültür dediğimiz zaman çok geniş bir kavramdan bahsediyoruz.

‘SALGIN KOŞULLARINDA OLAĞANÜSTÜ BİR FUAR’

■ Fuarı nasıl buldunuz?

Pandemi dönemine göre muhteşem buldum. Çünkü bu süreç içinde böyle bir şeyin yapılması biraz hayal gibi gelmişti bana ama normal hallerde bundan çok çok daha farklı olabilir. Şu anki durum için bence mükemmel ötesi bir durum. Yönetime bu konuda küçücük bir desteğim değdiyse ne mutlu bana. Onlara ayrıca teşekkür ediyorum. Bu konuda bana müracaat ettiler ben de elimden geleni yapmaya çalıştım. Sanıyorum fena olmadı.

‘SANATSAL AÇLIĞI GİDERDİ’

Prof. Dr. Aydın Ayan: Bir yılı aşkın bir süredir çok zor bir dönemden geçiyoruz. Şu anda Yenikapı’da 1. ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nın düzenlendiği ve oldukça başarılı geçen fuar mekanındayız.

■ Sizin de içinde olduğunuz önemli etkinlikler de oldu.

Bu fuarın diğer fuarlara göre bir farklılığı var. Bu mekanın farklılığından bir de fuarın düzenleyicisi, yapımcısı olarak Bilgin Aygül’ün, heykeli kamusal alanda öne çıkarmasının da payı var bu işte. Bu mekan 10 bin metrekare açık alanı, 10 bin metrekare kapalı alanı olan müthiş bir mekan. Resim ve bazı heykeller iç mekanlarda, özellikle büyük boyutta heykeller de kamusal dış alanlarda sergileniyor. Bu fuarın İstanbul’a taşınan daha öncekilerin de ötesinde farklı bir boyutunu ortaya koyuyor.

ArtContact her açıdan başarılı geçiyor, sanata ilgi, bir yıllık içeriye kapanmanın getirdiği açlığı gidermenin yolu oldu.

SANAT FUARININ ÖNEMİ

Adviye Bal: Ankara’daki fuardan sonra muhteşem bir organizasyonla İstanbul’dayız. Salgın sürecinde sanatçılar üretmeye devam ettiler. Ancak eserlerin sanal ortamlar dışında sanatseverlerle buluşması pek mümkün olmadı. Sanat fuarları bu durumun aşılmasında önemli rol oynuyor. Bu koşullarda Fuarı düzenleyen Atis Fuarcılık ile fuara katılımda yoğun emek veren galerici ve sanatçıları kutluyorum. Hayatı anlamlandıran sanatın büyüleyici enerjisinden paylarını almaları için sanatseverler buradaydı. Ben hem fuara, hem de benim yapıtlarıma gösterilen ilgiden memnunum.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir