Mehmet-Aksoy

ArtContac İstanbul’da kurulum zamanı

Haber

Merakla beklenen ArtContac İstanbul Çağdaş Sanat FuarıAvrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’ndeki hazırlıkları tamamlandı. Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, Kültür Sanat Tv’ye açıklamalarda bulundu. Prof. Aydın Ayan, heykeltraş Mehmet Aksoy , Ressam Adviye Bal, Soyut Galeri’nin yöneticisi Mehmet Soysal açılış için hazırlık çalışmalarını tamamlarken sorularımızı yanıtladılar.

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’ndeki ArtContac İstanbul için küçük bir anımsatmada bulunalım; fuar, hafta sonu yasakları sürerse 4 Haziran’da, sürmezse 6 Haziran’a dek, 10.00-20.00 saatleri arasında açık olacak.

Bilgin Aygül – Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı:

ArtContac İstanbul kapılarını ilk kez açıyor. Gerçi, Dünya Sanat Günü’nde 2020’de ilkini planlamıştık. Küresel salgın nedeniyle ertelemek zorunda kaldık. ArtContac İstanbul’da yeni bir fuar. Her yıl Mayıs ayının son haftasında yapılacak. Bu fuarın ArtAnkara’dan farkı; kamusal alanlarda ve mekânlarda sanat eserlerinin sergilenebileceği, projelerin paylaşılabileceği gibi fark olacak. Görüldüğü gibi dışarda Türkiye’nin önemli heykeltraşlarının heykelleri var. Gelecek yıl daha büyük boyutlarda heykeller olacak.

Burası hem festival tadında işin ticaretinin yapıldığı, alıcısının, koleksiyonerlerin geldiği, projelerin paylaşıldığı, gençlerinn de öne çıkarıldığı, uluslararası boyutta  bir fuar olmasını amaçlıyoruz.

ArtAnkara’da olduğu gibi burada da etkinliklere, söyleşilere, konferanslara, dinletilere, yerleştirmelere, projelere yer vereceğiz. 30’a yakın etkinlik olacak. Bunların hepsi halka açık olacak. Biz fiziksel fuarlara inanan bir ekibiz. Online fuarlara inanmıyoruz. Fuar 5 duyuya hitap eden organizasyon, organizmadır. Böylesi dönemlerde zorluklarına karşın insanlara sanatın aydınlatıcı, birleştirici ve iyileştirici gücüyle birlikte olmak istiyoruz. Biz esasında fuarcıyız. Sanata olan ilgimiz önemli ve değerli bizler için ekip olarak…Biz uzun yıllardır sanat fuarcılığı yaptık ama dünyanın 40 ülkesinde  çok farklı sektörlerde binin üzerinde  fuar yaptık. ArtContac bizim için çok farklı bir fuar. Bu fuarın büyümesi, ülkemizin gelişmesi, güçlenmesi, çağdaşlaşması için önemli bir manivela diye düşünüyoruz. 150’ye yakın Güzel sanatlar fakültesinin resim eğitim bölümleri var. Ama ne yazık  kibu tür etkinliklerin sayısı oldukça az. İnanıyoruz ki bu fuarı başarıyla tamamladıktan sonra 2022’de önce Rusya’da sonra başka ülkelerde bizim galerimizin şemsiyesi altında yaşama geçireceğimiz fuarlar olacak.

Adviye Bal (Ressam-Heykeltraş): Ankara’daki fuardan sonra muhteşem bir organizasyonla İstanbul’dayız. Salgın sürecinde sanatçılar üretmeye devam ettiler. Ancak eserlerin sanal ortamlar dışında sanatseverlerle buluşması pek mümkün olmadı. Sanat fuarları bu durumun aşılmasında önemli rol oynuyorlar. Bu koşullarda Fuarı düzenleyen Atis Fuarcılık ile fuara katılımda yoğun emek veren galerici ve sanatçıları kutluyorum. Hayatı anlamlandıran sanatın büyüleyici enerjisinden paylarını almaları için tüm sanatseverleri buraya davet ediyorum.

Prof. Aydın Ayan (Ressam): Bir yılı aşkın bir süredir çok zor bir dönemden geçiyoruz. Şu anda Yenikapı’da 1. Artcontact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nın düzenleneceği mekândayız. Yaklaşık bir yıl önce 15 Nisan 2020 Dünya Sanat Günü’nde açılması planlanan Artcontact fuarı bir yılı aşkın bir süre sonra nihayet yarın açılacak. Bugün düzenlenmeleri yapılıyor. 31 Mayıs 2021’de açılışı olacak ve 1-6 Haziran tarihleri arasında da halka açık olacak.

Bu fuarın diğer fuarlara göre bir farklılığı var. Bu mekânın farklılığından bir de fuarın düzenleyicisi, yapımcısı olarak Bilgin Aygül’ün heykeli kamusal alanda öne çıkarmasının da payı var bu işte. Bu mekân 10.000 m² açık alan, 10.000 m² kapalı alanı olan müthiş bir mekan. Doğal olarak plastik sanatların iki ana dalından biri resim öteki de heykeldir. Resim ve bazı heykeller iç mekânlarda, özellikle büyük boyutta heykeller de kamusal dış alanlarda sergilenecek. Bu fuarın İstanbul’a taşınan daha öncekilerin de öteside farklı bir boyutunu ortaya koyuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir