Ardan Özmenoğlu

Ardan Özmenoğlu’nun “Bodrumania” Sergisi Anna Laudel Bodrum’da

Sergi

Anna Laudel Bodrum, 5 Ağustos – 23 Eylül 2022 tarihleri arasında sanatçı Ardan Özmenoğlu’nu ‘Bodrumania’ isimli kişisel sergisi ile ZAİ Yaşam’da ağırlamaya hazırlanıyor. 

ÖZMENOĞLU’NUN YAPITLARINDA BODRUM ESİNTİSİ

Büyük ölçekli cam heykeller, Post-It ve neon gibi malzemeler ile çalışan Özmenoğlu, ‘Bodrumania’ sergisinde Bodrum’un mavi denizi, begonvillerinin pembesi, beyaz evleri, doğa harikası koyları, nefes kesici gün batımları, ayın yükselişi ve dolunayda oluşan mehtapları gibi eşsiz manzalarından ilham alıyor. Bodrum’un bu doğal güzelliklerinin orada yaşamadan anlaşılamayacağını düşünen sanatçı, aynı zamanda yarımadanın bizlere sunduğu bakir koylarından, bilindik restoranlarındaki lezzetlere uzanan, herkesi kendine aşık eden lokal özelliklerine dokunuyor. 

BODRUM DENİZİNİN MAVİSİ, BEGONVİLİNİN PEMBESİ, EVLERİN BEYAZI

Özmenoğlu sergisinde Bodrum’un kendine has üç sembolü üzerine yoğunlaşıyor. Denizinin mavisini, begonvilinin pembesini ve evlerinin beyazını ele alan sanatçı, Halikarnas Balıkçısı ve Zeki Müren gibi önemli sanatçıların ilham noktası olan, hakkında şiirler yazılan, şarkılar bestelenen Bodrum’un benzersiz güzelliklerini eserlerine taşıyor. Yarımadanın artık içinde yaşarken gözden kaçan büyüleyiciliğini ön plana çıkaran sergi, ziyaretçilerini Bodrum’la ilgili hislerini ve deneyimlerini tazelemeye davet ediyor. 

Sanatçı Ardan Özmenoğlu’nun, Bodrum’u kendi yorumuyla eserlerine yansıttığı “Bodrumania” sergisi 23 Eylül 2022 tarihine kadar Anna Laudel Bodrum’da izlenebilir. 

annalaudel.gallery | Facebook | Instagram | Twitter 

Anna Laudel Bodrum: 

ZAİ YAŞAM Çırkan Mahallesi, Halide Edip Adıvar Cd. No:7, Bodrum 

Ziyaret Saatleri: 

Pazartesi hariç her gün 12.00 – 21.00 arası 

*Ziyaretlerde +15 yaş kuralı uygulanmaktadır. 

ARDAN ÖZMENOĞLU KİMDİR

1979 yılında Ankara’da doğan çağdaş sanatçı, lisans ve lisansüstü eğitimini Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. Eserleri esas olarak, özgün baskı tekniklerini farklı materyal yüzeylerinde kullanarak oluşturduğu mekâna özgü enstalasyonlar, resimler ve bu teknikle buluşturduğu transparan cam heykeller oluşturmaktadır. Berkeley Kala Art Enstitüsü, Berlin; Ateliergemeinschaft Milchhof e.V. ’de, Belçika; Frans Masereel Sanat Merkezi’nde, Kulturkontakt Austria, Viyana’da ve Glasstress Murano, Venedik’te davetli sanatçı olarak çalışan Özmenoğlu, eserlerinde Türk ve küresel popüler kültüre ait ifade ve imgeleri altüst edişi ile tanınıyor. Özellikle post-it notlar, neon ve cam kullanarak ürettiği eserlerinde, malzemenin beraberinde getirdiği anlam yükü ile; kültürel tarih ve gündelik hayatın üst üste bindiği özel bir dil geliştiriyor. 

Özmenoğlu, iletişim ve teknoloji hızıyla tanımlanan çağımızda, anlam ve referans bolluğunun kaygan zemininde, işaretler ve imgeler arasından yaptığı slalom ile Türkiye güncel sanatında benzersiz bir çizgi tutturuyor. Sanat eserleri dünya çapında gösterilen sanatçı İstanbul Yeniköy’de anneannesinden kalan stüdyosunda yaşamını ve çalışmalarını sürdürmektedir. 

ANNA LAUDEL 

Eylül 2021 tarihi itibariyle Gümüşsuyu’ndaki yeni binasında sanatseverlerle buluşan Anna Laudel, yerli ve yabancı sanatçıların eserlerini sergilediği kapsamlı sergilere ev sahipliği yapmaya ve sanatçılarını uluslararası fuarlarda temsil etmeye devam etmektedir. Aynı anda birden fazla sergi ve etkinlik düzenlemeye olanak sağlayan ve yaklaşık 1000 metrekarelik alana yayılan galeri, İstanbul’un önde gelen dinamik güncel sanat merkezlerinden biri haline gelmenin yanı sıra, temsil ettiği sanatçılarla birlikte büyüyerek daha fazla sanatsevere ulaşmayı amaçlamaktadır. 

Anna Laudel, 2019’da Almanya’nın Düsseldorf kentinde açtığı ikinci galeri mekânıyla bu alanda yürüttüğü çalışmalarını uluslararası bir boyuta taşıdı. 2022 yılında ise Mayıs – Kasım ayları arasında Bodrum Zai Yaşam’daki yeni mekânında sergi programına devam eden Anna Laudel, üç galerisinde eş zamanlı olarak Türkiye ve yurt dışından sanatçıların karma ve kişisel sergilerine yer vermektedir. 

Galerinin kurucusu Anna Laudel, aldığı eğitim ve içinde büyüdüğü güncel sanat ortamının etkisiyle açtığı galeriler ve yer aldığı fuarlarla sanatçılarına uluslararası imkanlar sunmayı hedeflemektedir. Galerilerin direktörlüğünü Ferhat Yeter yapmaktadır. 

Anna Laudel’in Istanbul, Düsseldorf ve Bodrum galerilerinde yer verdiği güncel sergiler, fuar takvimi ve etkinlik programlarını internet sitesi ve sosyal medya kanallarından takip edebilirsiniz: 

GÜNCEL SERGİLER 

Anna Laudel İstanbul 

Anna Laudel İstanbul, yaz sezonunu karşıladığı “Zamanın Döngüsel Doğası” başlıklı karma sergi 25 Ağustos 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilir. Sergide Ramazan Can, Tuğçe Diri, Emin Mete Erdoğan, Hayal İncedoğan, Bilal Hakan Karakaya, Ekin Su Koç, Fırat Neziroğlu, Cem Sonel, Halil Vurucuoğlu, Hanefi Yeter ve Serpil Yeter dahil olmak üzere farklı materyal ve tekniklerde üretim yapan 11 sanatçının disiplinlerarası eserlerinden oluşan bir seçki yer alıyor. 

Anna Laudel Bodrum 

Anna Laudel’in 2022 yaz sezonunu karşıladığı ZAİ Yaşam’da dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu’nun “İçimdeki Deniz” başlıklı kişisel sergisi 31 Temmuz 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilir. 

GELECEK SERGİLER 

Anna Laudel İstanbul 

Mehmet Sinan Kuran’ın ‘Hiçbir Yer’ isimli kapsamlı kişisel sergisi 8 Eylül – 4 Aralık 2022 tarihleri arasında Anna Laudel Istanbul’da ziyaret edilebilecek.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın