Akçakoca’daki 8 yüzyıllık Ceneviz Kalesi’nde onarım bitti, turizme açılacak

Akçakoca’daki 8 yüzyıllık Ceneviz Kalesi’nde onarım bitti, turizme açılacak

Kültürel Miras

8 yüzyıllık Ceneviz Kalesi‘nde onarım çalışmaları tamamlandı. Kültür turizmine katkı sağlayacak Ceneviz Kalesi‘ni ziyaret edenler, geçmişin havasını soluma fırsatı bulacak.

2013‘TE GEÇİCİ DÜNYA MİRASI LİSTESİ‘NE ALINDI

Cenevizliler tarafından Karadeniz’den geçen ticari gemilerin güvenliğinin sağlanması ve denetlenmesi amacıyla inşa edilen, UNESCO tarafından 2013‘te Geçici Dünya Mirası Listesi‘ne alınan Ceneviz Kalesi onarıldı.

Batı Karadeniz’de doğa ve kültür turizmini bir arada yaşatmak ve bölgenin potansiyelini geliştirmek amacıyla kalede yaklaşık 8 yıldır aralıklarla süren onarım çalışmalarında sona gelindi.

AKÇAKOCA’DAKİ 8 YÜZYILLIK  CENEVİZ KALESİ DİMDİK AYAKTA

Düzce‘nin 38 kilometrelik sahil şeridine sahip Akçakoca ilçesinde bulunan 8 yüzyıllık Ceneviz Kalesi‘nde peyzaj ve çevre düzenleme çalışmalarının da tamamlanmasıyla tarihi yapı tüm görkemiyle gün yüzüne çıktı.

Batı Karadeniz Bölgesi’nde denize sıfır konumuyla tarihin izlerini taşıyan kalenin sınırları içerisinde, Avrupa Çevre Eğitim Vakfı tarafından verilen mavi bayrağa sahip plaj da bulunuyor. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca arkeolojik doğal sit alanı ilan edilen Ceneviz Kalesi‘ne ilişkin Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz konuştu. Yanmaz, vatandaşları Ceneviz Kalesi‘ne beklediklerini söyledi.

Yanmaz, kalenin vatandaşların ziyaretine açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Düzce Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Genel Sekreterliği ve Akçakoca Belediyesi’nin el ele vererek çalışma yürüttüğünü kaydetti.

KÜRESEL SALGIN SONRASI AÇILIŞI YAPILACAK

Salgın sürecinin hafiflemesiyle güzel bir açılışla kalemizi tamamen hizmete sunacağız” diyen Yanmaz, vatandaşları geçmişin izlerini sürmek için ilçeye davet etti.

Küresel salgın nedeniyle geçen sezonun sakin geçtiğine değinen Yanmaz, yeni sezonda ziyaretçilerin, tarihi alanları salgın önlemleri doğrultusunda gezerek geçmişin havasını soluyabileceğini ifade etti.

Ceneviz Kalesi‘ne giden yolun asfaltlandığını belirten Yanmaz, bölgede ağaçlandırma çalışmalarının da kasıma kadar tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir