Ahi Evran

AFYONKARAHİSAR’DA HİLAFET ÇAĞRISI- ŞEREF MADALYASI- AHİ EVRAN YILI

Orhan Ayber
Afyonkarahisar’da Hilafet Çağrısı, Atatürk’e hakaretten aldığı ceza için ‘Şeref madalyası’ demek, İzmir’de AKP ve MHP’lilere deprem toplantısı, Paris Anlaşması, 2021 Ahi Evran yılı, Karadeniz’de yapılan savaş tatbikatı
AFYONKARAHİSAR’DA HİLAFET ÇAĞRISI

Tüm dünyanın hayranlık duyduğu Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesinde Hilafet çağrıları yapılıyor. Bir gurup kadın Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesi yakınlarındaki Amuriye bölgesinde hilafet çağrısında bulundular. “Hilafeti kurun ey Müslümanlar, hilafetsiz 100 sene yeter artık.”

100 sene önce İngiliz / Yunan işgalinde bulunan Afyonkarahisar şehrinde bu açıklamayı yaparken hiç utanmadınız mı yazıklar olsun sizlere…

Bir de küçücük çocuklara hilafet çağrısı yaptırıyorlar. Bakın ne diyor bu çocuklar “Biz kâfirlerin korkulu rüyası, Müslümanların umuduyuz, biz hilafete kucak açanlarız. Hilafetsiz 100 yıl yeter artık. Müslümanlar size sesleniyoruz hilafeti yeniden kurun.”

Bu sokakta oyun oynama çağındaki  çocukları alet edenlere sesleniyorum, yazıklar olsun size!!!

ATATÜRK’E HAKARETTEN ALDIĞI CEZA İÇİN ‘ŞEREF MADALYASI’ DEMEK…

Bir başka haberde Marmara Üniversitesi araştırma görevlisi!!! Furkan Bölükbaşı Ata’mıza yaptığı hakaret için aldığı hapis cezasına “şeref madalyası” demiş.

Bak, Atatürk’ümüz tüm dünyanın takdir ettiği bir liderdir senin bu şovların Ata’mızı küçültmez daha da yüceltir… Seni yetiştiren ailene sana ilkokul diploması, lise diplomasını verenlere ve seni akademisyen!!! yapanlara yazıklar olsun.

Son sözlerim; Tüm dünyada hatta pek çok Afrika ülkesinde bile laikliğin kıymeti anlaşılırken ülkemizde hilafet çağrıları yapanlara yazıklar olsun… Bu Cumhuriyet sayesinde varlar. Benim üzüntüm beyni yıkanan çocuklar için… Bölücülüğü bu eksene çekmek isteyenler aklınıza koyun bunu asla yapamayacaksınız…

Bu ülkede şeref madalyasını Atatürk’ün yolundan gidenler hak eder.

İZMİR’DE AKP VE MHP’LİLERE DEPREM TOPLANTISI

Çevre Bakanı İzmir’de sadece AKP ve MHP’lilerin davet edildiği bir deprem toplantısı düzenledi:

Deprem toplantısı nerede yapılırsa yapılsın ister İstanbul’da ister İzmir de veya Anadolu’nun herhangi bir yerinde İnşaat Mühendislerinin ve ona bağlı deprem mühendisliğinin kurumsal olarak katılmadığı bir toplantının ülkemiz depremselliğine hiç bir katkısı olamaz.

Depremden iki ay önce inşaat mühendisleri İzmir şubesi olası bir deprem için uyarıda bulunmuştu… Teknik elemanların uyarıları öngörüleri dikkate alınmalıdır. 18 yapı yıkıldı binlerce bina hasar gördü…

Son sözlerim, bir deprem ülkesi olan ülkemizde inşaat mühendislerinin konuya ilişkin katılımları mutlaka olmalıdır.

PARİS ANLAŞMASI

Paris anlaşmasına bugüne kadar 197 ülke imza attı 191’i anlaşmaya taraflılığını tamamladı. Türkiye ise anlaşmaya taraf olmayan altı ülkeden biri. (Üstelik ülkemiz Paris anlaşmasının ilk imzacılarından.)

Benim bu konuda ne kadar duyarlı olduğum bilinir, galiba yüzlerce kez iklim krizinin gerek ülkemizde gerekse dünyamızdaki bedelinden söz etmiştim.

2021 AHİ EVRAN YILI

UNESCO’nun 40. genel kurul toplantısında alınan kararla bu kez 2021 AHİ EVRAN yılı ilan edildi… Yunus Emre Hacı Bektaş Veli Ahi Evran çok yönlü ilim ve fikir insanları idi…

Türk kültürünün (ticaret ahlakının) bu en kıymetli kişisinin partiler üstü bir anlayışla anılması gerektiğinde ısrarcıyım. Türk/Anadolu kültürünün altın değerindeki bilge insanlarının ülkemizde en çok gereksinim duyduğumuz dostluğa, kardeşliğe katkı koyacağını düşünüyorum.

KARADENİZ’DE YAPILAN SAVAŞ TATBİKATI

ABD ile ülkemizin Karadeniz de yaptığı savaş tatbikatı Rusya’nın çok büyük tepkisini çekti. Rusya dış işleri temsilcisi Mariya Zahorova ABD Karadeniz’in istikrarını bozuyor diye çok ağır sözler söyledi.

Fakat tatbikatın diğer tarafı Türkiye için tek bir laf etmedi (aynı Kırım konusunda olduğu gibi)  Oysa Türkiye komşu ülke olduğu gerekçesi ile bu manevraya itiraz etme gibi bir hakkı varken…

Rusya’nın şimdilik ülkemizden çok önemli çıkarları var. Türk Akımı ve çok kârlı nükleer santral gibi.

Ancak Rusya’nın kırmızıçizgileri de var. Karadeniz de ABD varlığı ve Kırım gibi özellikle Rusya’nın duyarlı olduğu konulara dikkat etmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Bir Yanıt Yazın