İzmir-Kadın

8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NDE ”İZMİR’İN KADINLARI SÖYLÜYOR” MÜZİK PROJESİ

Müzik

Kadına Şiddet ve Çocuk İstismarına Karşı ”izmir’in Kadınları Söylüyor! Dünya Dinliyor!” Müzik Projesi ‘‘Kadın Nefestir, Hayat Verir!’’ yaşama geçiriliyor. Yapılan açıklama şöyle:

İnsanlık tarihi boyunca  anlatıldığı ve bilindiği  gibi Hz. Davud, peygamberliğinin yanı sıra¸ sesinin güzelliği ile de meşhur bir peygamberdir. Asırlar öncesinde yaşamasına rağmen günümüze kadar adı bâkî kalmıştır. Çünkü o¸ dünyaya hoş bir sadâ bırakmıştır.

16. asrın yetiştirdiği büyük şairlerden, yalnız bir şair değil¸ aynı zamanda iyi bir devlet ve iyi bir ilim adamı olan, yaşadığı dönemde Sultanü’ş-şuâra (şairler sultanı) unvanını almış Bâkî‘nin de şu dizelerinde ifade ettiği gibi:

Âvâzeyi bu âleme Dâvûd gibi sal/

Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş…

(Bu âleme Hz. Davud gibi bir ses bırak¸ çünkü bu dünyada kalıcı olan güzel bir sestir.)

Her yaratılanın mutlaka bir vazifesi vardır. En lüzumsuz görünen küçük bir hayvanın¸ hatta bir çöp parçasının bile yaratılış gayesi vardır. İnsanoğlunun yaratılışı ise hikmetlerle doludur.Çünkü o¸ yaratılmışların içinde en şerefli sayılmış ve diğer canlılar onun emrine verilmiştir.Şu halde İnsanoğlu dünyada diğer eşyaya da hükmeden¸ dolayısıyla onların sorumluluğunu da üstlenen kıymetli bir cevherdir.

İşte Milyonlarca kıymetli cevherin yaşadığı cennet ülkemizde,son yıllarda ne yazık ki oldukça artan, buna da büyük bir üzüntü, çaresizlik ve kızgınlık gibi duyguların iç içe geçtiği karmaşık ruh haliyle şahit olduğumuz  ‘‘Kadına şiddet ve Çocuk istismarı  ile ilgili, Sanatın, Müziğin Toplumsal  birleştirici, iyileştirici gücü ve etkisiyle  konuya dikkat çekerek gerekli duyarlılığımızın gelişmesine, bunun beraberinde doğal olarak olması gereken Toplumsal hassasiyetle reaksiyonun artmasına vesile olabilirmiyiz?’’ düşüncesi, Pandeminin  sosyal hayatlarımızdaki her anlamda tüm olumsuz  etkilerine rağmen;

İzmir-Kadın 01 Yaklaşık 20 yıldan bu yana Müzik Eğitmeni olarak farklı Amatör Türk Müziği Koro Çalışmaları bünyesinde kendilerine rehberlik etmeye gayret gösterdiğim,Müziği hayatının vazgeçilmez bir parçası olarak gören,farklı mesleki ve hayat deneyimleriyle yeteneklere sahip güzel gönüllü,duyarlı 12 İzmir’li Hanımefendiyle karşılıklı özverili gayretlerimizle, ‘‘Kadın Nefestir,Hayat Verir!’’ başlığı altında bir araya geldik.

Düşündük…

Ve;

Toplumda her türlü şiddetin kökeni olan sevgisizliğe karşı sevginin ebedi sözcükleriyle ruhlarımızı sakinleştirecek,belki de ehlileştirecek,iletişimin gündelik ancak zarif diliyle sevgiye,aşka dair yazılmış şiirleri ve besteleriyle geçmişten günümüze Ülkemizin Müzik kültürüne kalıcı değerler katmış,Şairlerimiz ve Bestekarlarımızın gönüllerimizde yer etmiş  Şarkı,Tango ve Türkülerimizden Projemizin duygusuna uygun olduğunu düşündüklerimizi ,birçok değerli Müzisyen/Sanatçı,Aranjör ve Tonmaisterimizin yoğun emekleriyle Stüdyoya girerek,İnsanlığın en büyük şifa ve birlik kaynağı SEVGİ adına,bu sevginin kaynağı KADINLARIMIZ ve bu sevginin yeşeren filizleri çocuklarımız için seslendirmeye çalıştık.Bu kayıtlarımızın sonuna da,Mevlana’dan Yunus Emre’ye,Atatürk’ten Nazım Hikmet’e, Cansın Erol’a sevgiye, şevkate dair söylenmiş özlü söz/şiirleri seslendirerek çektiğimiz kısa Video kayıtlarını da ekleyip mütevazi birer klip haline getirip 8 Mart 2021 tarihinde  sosyal medya ve iletişim kanalları aracılığıyla önce ülkemize, youtube da açılacak özel sayfanın beraberinde de Dünyaya yayıldığını yüzlerimizde hafif tebessüm ve yüreklerimizde tatlı heyecanlarımızla hayal ettik. Kimbilir?…

Pandemi sebebiyle tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de Sanatın, Müziğin sustuğu, Konser ve Tiyatro Salonların kapandığı, Sanatçıların, Müzisyenlerin,Tiyatro  Oyuncularımızın işsiz kaldığı, evlerine ekmek götüremediklerini bizzat yaşayarak büyük üzüntüyle gözlemlediğimiz bu zor günlerde;

5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkını tanıyan,

‘‘Ey Kahraman Türk Kadını! Sen yerde sürünmeye değil,omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın!’’cümlesiyle Kadınlarımızın Ülkemizde Toplumda hak ettiği değeri ifade eden Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi, ‘Hayatta Müzik lazım değildir! Çünkü  Hayatın kendisi Müziktir!’’  sözünün  aslında yaşamın ne kadar anlamlı bir gerçeği olduğunu daha iyi kavrıyoruz.

Ülkesini, İnsanını seven, Sosyal sorunlara duyarlı,hayata güzel gözlerle bakan,Atalarına vefalı, aydın, çağdaş Türk kadınının, Annelerinin birer temsilcisi olduğunu  gönülden hisseden  35 Hanımefendi Üyeden oluşan ‘İzmir’in Kadınları Söylüyor!’’ Müzik Topluluğunun şimdilik 12 Üyesi olarak , Toplum üzerindeki olumsuz enerjinin Müzik vesilesiyle bir nebze dağılmasına, Kadınların,Annelerin ve Çocuklarımızın ne kadar kıymetli, sevgiyle yaşatılması gereken,Yüce Yaradanımızın Bizlere birer armağanı olduğunu her daim hatırlamamızda naçizane katkımız olabilmesini temenni ediyoruz.

Halk Ozanımız Neşet Ertaş’ın da söylediği gibi ‘‘Kadın İnsandır! Biz Erkekler ise, İnsanoğlu!’’

Kadına şiddet ve Çocuk istismarına karşı  yüreklerimizde hissettiğimiz sorumluluk duygusunun Ülke geneline yayılarak ,önce Aile içi sevgi,sonrasında Milli eğitimden başlayacak şekilde toplumuzda bir bilinçlenme, kendine geliş hareketi olarak tüm vicdanlarda ki hak ettiği yeri alabilmesi, seslerimizin bu fani gökkubbede bâkî olarak kalabilmesi Bizleri tarifsiz bahtiyar edecektir.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın