Orcun ORCUNSEL-OlivierGAUVIN-JeanYvesCLEMENT-AlexandreABELLAN-SuerPEKINEL-SerhanBALI-EmmanuelleBEAUFILS

5. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nın basın toplantısı

Haber

24 Şubat perşembe günü Notre Dame de Sion Fransız Lise’sinin Galeri’sinde gerçekleşen basın toplantısına Yarışma Başkanı ve Okul Müdürü Alexandre Abellan, Jüri Başkanı Jean-Yves ClémentFransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, Yarışmanın Genel Sekreteri, Emmanuelle Beaufils, Onur Kurulundan Devlet Sanatçısı ve piyanist Süher PekinelOrchestra’Sion Şefi Orçun Orçunsel ve Andante klasik müzik dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali katıldılar.

Yarışma’nın Başkan Alexandre Abellan şöyle konuştu : 166 yıldan beri Notre-Dame de Sion’da, başta müzik olmak üzere sanat ve kültür eğitimi, pedagojik araçların merkezinde yer alarak, zihinsel eğitimin yapı taşını oluşturmaktadır. Ayrıca Uluslararası Piyano Yarışmamız, parçası olduğu eğitim projesinin çok ötesine geçmektedir. Bu yarışma, genç yeteneklerin değerini gün ışığına çıkararak, niteliği ve önemi ile İstanbul’un kültür ve eğitim sahnesinde görünür olmamızı sağlıyor.

Jüri Başkanı Jean-Yves Clément ise yarışma ile ilgili şöyle konuştu : “Dostum, Piyanist ve istisnai bir orkestra şefi olan Vahan Mardirossian’ın yerini alarak İstanbul – Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nın başında bulunmak gerçek bir mutluluk.

Eğitimin her aşamasında kültürün temel önemini kavrayan Notre Dame de Sion gibi mükemmel bir kurumun üyeleriyle birlikte bu etkinliğin düzenlenme sürecini paylaşmak da, aynı derecede gerçek bir mutluluktur. Bana göre yarışmalar, rekabet ruhunu yaşatmak için değil; sanat eğitimi ve insani boyut yararına bu ruhu aşmak üzere yapılır”.

5. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nın önemli bir yeniliği de Başkonsolos Olivier Gauvin Ödülü olacaktır. Aynı zamanda piyanist olan, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvinyarışmanın 3. aşamasındaki adayları dinleyerek değerlendirecek ve Başkonsolos Olivier Gauvin Ödülü’nü verecektir. Olivier Gauvin, Troyes’daki Ulusal Müzik Yüksek Okulunda, Orsay Konservatuvarında ve ardından da Boulogne-Billancourt Bölgesi Ulusal Konservatuarında piyano eğitimi aldı. Bu kurumlarda piyano, oda müziği, müzik tarihi, müzik analiz ve yazımı konuları üzerine yoğunlaştı. Kendisi de piyano dersleri verdi.

Basın toplantısında Başkonsolos Olivier Gauvin şöyle konuştu : “Türkiye’deki Istanbul Fransız Kültür desteğiyle Notre-Dame de Sion’un önerisiyle bu ödülü vereceğim için ben de çok heyecanlıyım. Notre-Dame de Sion’u müzikteki bu güzel macerası için kutluyorum ».

Onur kurulu üyesi, devlet sanatçısı ve piyanist Süher Pekinel ise Şöyle konuştu : Notre-Dame de Sion öğrenciyken derslerden sonra piyano çalıyorduk. Müzik okulumuzda aslında bir gelenek. İnsani değerlerden geçmek müzikten geçiyor. Gençleri bu konuda eğitmek ve müzik üzerinden insani eğitimler vermek için projelerimiz var. Ben başka bir okul bilmiyorum bu kadar büyük bir devamlılık içinde müziği insanlarla paylaşsın. Genç müzisyenlerin bu aşamadan geçmesi gerekiyor. Yarışmalar, kendi şahsiyetlerini bulabilmeleri için büyük bir olanak”.

5. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nın Jürisi

Jean-Yves Clément (Jüri Başkanı)

Antonio di Cristofano, Pianist

Eliane Reyes

Olivier Moulin, Piyanist

Toros Can, Pianist

Gülsin Onay, Piyanist

Pierre Réach, Piyanist

Etiketler

Bir Yanıt Yazın