38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

Haber Kitap

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 2 Kasım-10 Kasım 2019 arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi‘nde yapılacak. ARTİST 2019 / 29. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilecek fuar, hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.29. İstanbul Sanat Fuarı ve 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 10 Kasım’da, saat 19.00’da sona erecek.

Tüm Fuarcılık Yapım AŞ (TÜYAP) tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı‘nın  açılışı 2 Kasım’da yapılacak.

Yapılan çıklamaya göre; TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilecek fuara yurt içinden ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve demokratik kitle örgütünün katılımı bekleniyor.

9 gün sürecek fuar boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinlikleriyle imza günlerinde  yazarlar okurlarıyla buluşacak, söyleşecek.

Bu yıl Onur Yazarı Adnan Özyalçıner

Fuarın onur yazarı olan Adnan Özyalçıner, yaşamı, yapıtları ve kendisinin de yazarı olduğu 1950 Kuşağı hakkında düzenlenecek söyleşilere katılacak.

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında 2 Kasım‘da 50 Kuşağı ve 50 Yıllık Dostluğun Mektupları: Adnan Özyalçıner, Erdal Öz, Kemal Özer paneli, 50 Kuşağının Doğuşu adlı söyleşi, 50 Kuşağı Öykücülüğü ve Şiiri paneli, 3 Kasım‘da ise Mahallem İstanbul ve Adnan Özyalçıner ile Fotoğraf Eşliğinde Sohbet başlıklı söyleşiler Özyalçıner‘in katıldığı oturumlarda yapılacak.

Adnan Özyalçıner için TÜYAP tarafından hazırlanan Mahallem İstanbul adlı kitabından metinler ve albümünden seçili fotoğraflar kitapla aynı adla düzenlenecek sergide okurlarla buluşacak.

Edebiyatımızda 50 Kuşağı

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl için belirlenen Edebiyatımızda 50 Kuşağı ana teması kapsamında düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Zeynep Oral yönetiminde Ayşegül Yüksel, Seçkin Selvi ve Engin Uludağ tarafından 50’li Yıllar ve Tiyatro, Atilla Dorsay yönetiminde Deniz Türkali ve Burçak Evren tarafından Sinemada 50 Kuşağı, Metin Celal yönetiminde Mehmet Can Doğan, Nilay Özer, Murat Yalçın ve Erhan Altan tarafından Dergicilikte 50 Kuşağı, Fahri Aral yönetiminde Eray Canberk ve Erol Üyepazarcı tarafından Yayıncılıkta 50 Kuşağı ve Doğan Hızlan yönetiminde Adnan Özyalçıner, Cevat Çapan ve Ayşe Sarısayın tarafından 50 Kuşağı Öykücülüğü ve Şiiri başlıklı etkinlikler yapılacak.

“İlk Kitabım TÜYAP’ta” söyleşileri çerçevesinde ise yazarlar, ilk kitaplarını kitap fuarında okurların karşısına çıkaracak.Bu etkinlik fuar kapsamında ilk kez geçiriliyor. Söyleşilerde otuzu aşkın ilk kitap sunumu gerçekleştirmesi tasarlanıyor.

Uluslararası Yayıncılar TÜYAP’a katılıyor

Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanı Hugo Setzer ve Genel Sekreteri Jose Borghino, fuarın açılış töreni ardından aynı gün Yayıncılık Sektörüne Global Bir Bakış adlı  söyleşide yayıncılarla buluşacak.

Uluslararası etkinlikler ayağında 3 Kasım‘da Susanne Lux, Bağımsız Kitabevlerini Sürdürülebilir Kılmak: Almanya Örneği; Frank Kühne Eğitim Sistemine Okuma Kültürünü Yerleştirmede Kitapların Rolü başlıklı panellerde bilgi ve deneyimlerini Türk okurlara aktaracak.

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı‘nın ilk dört günü açık olacak Uluslararası Salon‘a bu yıl ABD, Almanya, Avusturya, Çin Halk Cumhuriyeti, Dubai, Kore, Gürcistan, İngiltere, İran İslam Cumhuriyeti, İspanya, İtalya, Japonya, Katar, Makedonya, Meksika, Romanya, Rusya, Ürdün ve Yunanistan‘dan yayıncılar olacak.

2018’de ilki düzenlenen İllüstratör-Yayıncı Buluşması etkinliği bu yıl da illüstratörlerin doğrudan yayıncılara ulaşmasına ve yayıncıların da yeni illüstratörlerle buluşmasına olanak sağlayacağı düşüncesiyle bu yılda yapılacak.

Yapılan açıklamaya göre; yayıncılık alanında bağımsız çalışanların buluşacağı etkinlikte ise grafiker, editör, dizgici ve çevirmen gibi sektörün bileşenleri bir araya gelecek, görüş, bilgi alışverişinde bulunup deneyimlerini birbirlerine aktaracak.

 Ödül Töreni 7 Kasım’da TÜYAP’ta yapıalacak

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından 1995 yılından beri yayıncılık alanında ifade ve yayınlama özgürlüğünü güçlendirmek adına düzenlenen ödül töreni 7 Kasım‘da TÜYAP‘ta düzenlenecek.

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı programı kapsamında 2 Kasım‘da Kuzey Makedonya Kültür Merkezi tarafından düzenlenen etkinliklerde ise Balkan Edebiyatı konuşulacak.

Ayrıca Türk edebiyatçılara ABD, Ukrayna ve Yunanistan’dan gelen yazar ve şairler eşlik edeceği etkinlikler de38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı süresince kitapseverlerle buluşacak.

Fuar, çocuk ve gençlere yönelik söyleşi, dinleti ve atölye çalışmalarından oluşan etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

Giriş ücreti 10 lira olarak belirlenen ve web sitesi üzerinden online olarak bilet alınabilen fuara, öğrenci, öğretmen, çocuk, emekli ve engelliler ücretsiz giriş yapabilecek.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın