16. Contemporary Istanbul

16. Contemporary Istanbul’dan Yeni Bir Başlangıç

Etkinlik Sergi

Bu yıl yeni mekânında açık havayı da çok fazla kullanacak olan fuar, 5-6 Ekim’de önizleme, 7-10 Ekim’de ise genel ziyarete açılacak.

Çağdaş sanatın en çok ilgi gören etkinliklerinden Contemporary Istanbul (CI), Akbank ana sponsorluğunda 5-6 Ekim’de önizleme ve 7-10 Ekim 2021 tarihleri arasında ise genel ziyarete açılacak. Contemporary Istanbul, bu yıl alışıldığı gibi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda değil, Tersane İstanbul’da yapılacak. 

Contemporary Istanbul, küresel salgın süreci sonrası ilk uluslararası fuarını yapacak. Önceki fuarlarda nadir olarak açık havada eserler sergilenirken bu fuarda açık alanlar çok daha fazla kullanılacak. CI’da 57 galeri ve kurum, sanatçılar, koleksiyonerler, uluslararası basın ve sanatseverler ağırlanacak. 16. edisyon için bilet fiyatları, tam 150 TL ve öğrenci 80 TL olarak belirlendi.

ALİ GÜRELİ’DEN İKİNCİ 15 YIL VURGUSU

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, basın toplantısında yaptığı konuşmada, ikinci 15 yıl vurgusu yaptı. Güreli, “Contemporary Istanbul olarak Haliç’in tarihsel önemini ve kültüre olan katkısını çağdaş sanatla birlikte ifade etmeye hazırlanıyoruz. 16. yılımızda yaptığımız bu mekân değişikliği ile ikinci 15 yılımıza başlıyoruz. Bunu salt bir mekân değişikliği olarak değil, CI olarak kendimize belirlediğimiz hedeflerimizin ilk adımı olarak değerlendirebiliriz. Yeni dönemde, Contemporary Istanbul’un ülkemiz için öneminin farkındayız ve bunu farklı projelerle sürdürebilirliği içine alan yeniliklerle büyütüyoruz. CI, bu yıl 16. edisyonunda çağdaş sanatı, kültür ve sanat yaşamını şehirle birleştirirken, daha aktif ve daha kapsayıcı bakış açısıyla yenilenmiş bir fuar olarak geleceğe bakıyor” dedi.

CONTEMPORARY ISTANBUL BİZİM İÇİN BİR ETKİNLİKTEN FAZLASI’

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ise şu mesajı iletti: “İstanbul’da sanat sezonunun başladığının habercisi olan Contemporary Istanbul’un şehrimizin dinamik çağdaş sanat ortamını daha da körükleyeceğine inanıyorum. Contemporary Istanbul bizim için belirli tarihlerde olup biten bir etkinlikten daha fazlası. Bu özel etkinliğin bugüne kadar önemli oluşumlara ve sanatçılara esin kaynağı olduğuna inanıyorum. Bunda Akbank olarak katkımız olduğunu bilmek bize gurur veriyor.”

FUARDA SANATSEVERLER NELER GÖRECEK?

Sanatseverler, 30 sanatçının büyük ölçekli iş ve heykellerin yer aldığı “The Yard” açık alan yerleştirmesinde, ölçekli işler üretmek için kumaşı tercih eden Rachel Hayes’in enstalasyonunu, sanatın sürdürülebilirliğine dikkat çeken “Gelecek için Bayraklar” sergisini, 100 yaşındaki heykelci: İlhan Koman sergisini (Sonsuz Sütun 1975, Yürüyen Derviş ve iki isimsiz eser olmak üzere demir, çelik ve ahşap gibi metallerden üretilmiş dört heykel sergilenecek), 15 kadın sanatçının yer aldığı Akrasia sergisini, Sıtkı KösemenaDönüşümler” sergisi ile 1970’lerden başlayan siyah-beyaz Bodrum fotoğraflarını, Burhan Doğançay ile Ekrem Yalçındağ’ın eserlerinin birbirlerine dokunuşları sergisini hafta boyunca fuar alanında görme fırsatı bulacak. Ayrıca 31. yaş gününü kutlayan Akbank Sanat Caz Festivali kapsamında Tersane İstanbul’daki fuar alanında caz konserleri de yapılacak.

Etiketler

Bir Yanıt Yazın