Güney doğu bölgemizde kuraklık...

14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ, GÜNEY DOĞU BÖLGEMİZDE KURAKLIK…

Orhan Ayber
Sözde soykırım suçlamalarına karşın mücadele , 14 Mayıs Dünya çiftçiler günü, Güney doğu bölgemizde kuraklık…

Sözde soykırım suçlamalarına karşın mücadele Bugün yazımda ilk olarak ülkemize yapılan çok haksız sözde soykırım suçlamalarına karşın mücadele sözümü yerine getirmeye çalışıyorum.

Benim gözümde büyük önderimiz Mustafa Kemal’in kurduğu Türkiye Cumhuriyeti sözde soykırım suçlamalarını hak etmeyen tek ulustur…

İki ülkeden söz edeceğim:

1) TÜRKİYE’NİN SÖZDE SOYKIRIM YAPTIĞINI TANIYAN KANADA:

1910 yılları Osmanlı/ Türk orduları pek çok cephede savaşıyor. Anadolu halkı çok fakir, işte o günlerde pek çok Anadolu insanı Kanada’ya çalışmak için giderler niyetleri biraz para kazanıp ülkelerine dönmektir.

İşte o günlerde Kanada (o zaman İngiliz yönetimdeydi) Osmanlı devletine savaş açar ve oradaki amaçları sadece çalışmak ve daha sonra anavatanlarına dönmek olan Türkleri tutuklarlar ve onları yaklaşık eksi 40 derecede çalışma kamplarına gönderirler. Pek çoğu hayatını kaybeder ve onların mezarları bile yoktur.

(gerçi çok sonraları Türkiye’nin girişimleri ile Mount Hope mezarlığında mermer bir kitabe konulabilmiştir)

İşte ülkemizi sözde soykırım ile suçlayan bu ülkenin utanılacak tarihi…

Konu yine Kanada:

Dünyanın en büyük ormanları Sibirya ve Amazon’dan sonra Kanada’da, ancak bu ormanlarda ağaç kesmek söz konusu bile olamaz. Hatta milli park dahi yapamazsınız.

Kanada’da çok altın madeni vardır ancak aramak yasaktır. İşte bu ülkenin maden şirketi Alamos Gold Türkiye ye geliyor ve on binlerce ağaç kesip altın arıyor…  Siyanür kullanarak doğayı zehirliyor. Aramayı durdurma kararına karşı Türkiye Cumhuriyeti’ne tazminat davası açıyor.

Gazeteci Çiğdem Toker’in ifadesi ile devletimize meydan okuyor, milyarlarca dolar tazminat talep ediyor!!!

Şirketin kestiği ağaçlar ki çoğu zeytin ağacı. Ben de o şirkete ulusumuz adına dava açmayı düşünüyorum bu konuda uzman hukukçuların desteğini bekliyorum,

2)  TÜRKİYE’Yİ SÖZDE SOYKIRIMCI OLARAK TANIYAN İLK ÜLKE GÜNEY AMERİKA’DA URUGUAY, TANIMA TARİHİ 1965

Küçük bir futbol ülkesi olmasa kimsenin tanımayacağı Uruguay diğer Latin ülkeleri gibi Kızılderili soykırımına bulaşmıştır. 15. yüzyılda tüm güney Amerika da yaşayan Kızılderililer bu soykırımdan kurtulamamışlardır.

3) ŞU ANDA FİLİSTİN DE İSRAİL ORDUSUNUN İNSAFSIZ SOYKIRIMINA TANIK OLUYORUZ.

Bu soykırım girişimini daha kısa bir süre önce ülkemizi sözde soykırım ile suçlayan ABD Başkanı hanesine kaydediyorum. (ABD İsrail in bu yaptıklarına karşın kınanmasını Birleşmiş Milletler toplantısında veto etti.

Bütün dünya özellikle çocuklara yönelik bu saldırıya sessiz kaldı. Sözde soykırım yaptı diye ülkemizi suçlayan ülkeler sözde uygar geçinen Avrupalılar, Arap ülkeleri hepinizi kınıyorum.

BU GÜN 14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ;

Gıda konusundaki bazı gerçekler:

Gıda krizi tüm dünyayı tehdit ediyor.

Arap ülkelerinin iklimleri müsait olmadığından özellikle buğday ve pirinç gibi hayati derecede önemli gıdalara ulaşması çok zor olacak ve hatta zamanla petrol zenginliklerinin bile gıdaya erişimi sağlayamayacağı günler de olabilir.

Nüfusu bir buçuk milyar olan Çin ve Hindistan gibi ülkelerde gıda sorunu problem olabilir, bunu anlarım.

İngiltere veya Japonya gibi sınırlı üretim alanları olan ülkelerin gıda krizi ile karşılaşmaları da anlaşılabilir…

Fakat Türkiye’nin sahip olduğu belki de dünyanın en eşsiz coğrafyası olan Anadolu’muzda gıda sorunu yaşayacağımızı düşünmek bile istemiyorum…

NASA iklim raporu; (Köşe yazarı Atakan Hatipoğlu’dan alıntı.) Küresel iklim değişikliği bakımından Türkiye en riskli ülkeler arasında bulunmaktadır.

2029 yılına gelindiğinde Türkiye’nin Ankara’dan başlayarak orta ve doğu Anadolu’da çok yüksek düzeyde kuraklık yaşayacağını ileri sürdü bu konuda pek çok bilim adamlarının benzer görüşlerini okuduk.

Güneydoğuda çok büyük bir kuraklıkla karşı karşıyayız. Bu bölgede buğdayda %70 arpada %40 mercimekte ise %90 üretim kaybı var.

Bu konuda ki görüşler;

TMO Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Şanlıurfa’yı içine alan bölgede 4 milyon dekarlık tarım alanlarında kuraklık dolayısı ile geri dönüşü olmayan sonuçlar yaşanıyor. bu işin şakası yok!!!

Dost bildiğimiz ülkelerden bile buğday ithal etme şansımız yok. Bu nedenle önerilerimi sizlerle paylaşacağım:

1) Başta Ziraat Bankası ve diğer kamu bankaları dünyanın sayılı önemli yatırımlarından olan GAP projesini canlandırmalı, bölgedeki sulama sistemini harekete geçirme görevini üstlenmeli…

2) Daha önceleri pek çok başarılı hizmetler üreten ve bugün tasfiye edilen Devlet Su İşlerinin başarılı insanları göreve davet edilmeli. Onların yerine getirilen; kuraklığa karşı yağmur duasından medet umanlardan bu ülke en kısa yoldan kurtulmalı…

3) Anadolu’muzu kuraklıktan kurtarma projesinin maliyeti yaklaşık 100/ 120 milyon liradır. Ulusal bankalarımız bu bedeli çok rahat ödeyebilir…

4) Sadece bu yetmez tabi ki: ayrıca bir üretim planlaması şart. Gerçi bu iktidar bir zamanlar planlamaya karşı bir çizgiden gelmişlerdir hatta o zamanlar “plan değil pilav isteriz’ diyorlardı. Plan olmayınca pilavın da olmayacağını öğrenmiş olmalılar…

5)  Üretici ile tüketici arasındaki asalaklardan kurtulmalıyız.

6) Üreticilerimizin kooperatiflerde örgütlenmesi teşvik edilmeli ve desteklenmelidir. En önemli kurumların başında Tarım Kredi Kooperatifleri gelmektedir.

7)  Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün çiftçilerimiz için daha 90 yıl önce söylediği şu çok anlamlı sözleri ile yazımı sonlandırıyorum.

– “Milletimiz çiftçidir çiftçilerimizin çalışma ve üretim olanaklarını en yüksek seviyeye çıkartmalıyız.

– Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi üretici olan köylülerimizdir.

– Eğer milletimizin büyük çoğunluğu çiftçi olmasaydı belki de biz bugün dünya üzerinde olmayacaktık.

Son söz; Büyük önderimizin yıllar önce üretim ekonomisi konusundaki ön görülerini paylaştım

ATA’mızın önünde saygı ile eğiliyorum…

NE MUTLU ATATÜRK GİBİ BİR LİDERİ OLAN TÜRK MİLLETİNE…

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir