Oteki-Hayatlar

12 ülkeden 50 sanatçının katılımıyla “Öteki Hikâyeler” sergisi santralistanbul’da

Sergi

İstanbul Bilgi Üniversitesi, yurt içi ve yurt dışından uluslararası alanda tanınmış 50 sanatçının farklı disiplinlerde ürettiği yapıtları “Öteki Hikâyeler” isimli sergi ile sanat severlerin beğenisine sunuyor. Göç ve mültecilik kavramlarına dikkat çekmek amacıyla BİLGİ Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen sergi Koridoor Contemporary Art Programs, ArtHereIstanbul, Sanat Seninle Derneği, Göç Araştırmaları Derneği, Hayata Destek Derneği, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi, Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ve BİLGİ Avrupa Birliği Enstitüsü işbirliğiyle hayata geçiriliyor. Denizhan Özer’in küratörlüğünde düzenlenen sergi,  16 Aralık 2021 – 7 Şubat 2022 tarihleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi’nde göç ve mültecilik kavramını sanat üzerinden tartışmaya açıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 16 Aralık 2021 – 7 Şubat 2022 tarihleri arasında, farklı disiplinlerden uluslararası alanda tanınmış 50 sanatçının eserlerinin sergileneceği “Öteki Hikâyeler” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. BİLGİ Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen ve Koridoor Contemporary Art Programs, ArtHereIstanbul,  Sanat Seninle Derneği, Göç Araştırmaları Derneği, Hayata Destek Derneği, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi, Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ve BİLGİ Avrupa Birliği Enstitüsü işbirliğiyle hayata geçirilen sergi, bir aydan uzun süre boyunca İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi’nde tüm sanatseverlere açık olacak.

50 farklı sanatçının gözünden ötekilere dair hikâyeler

Günümüz dünyasında savaşların, çevre felaketlerinin, salgın hastalıkların, ekonomik krizlerin her alanda yarattığı etki ve değişim insanları başka ülkelere göç etmeye zorluyor. Zorunluluğun yarattığı bir durum olarak yaşadığı bölgeler ya da sınırların ötesine hareket eden insanların yaşadıkları büyük olumsuzluklar, güçlükler barındırsa da; her türlü zorluğa karşın yerini, yurdunu terk eden insanlar için bu hareket hayata olan bağlılık ve güzel bir gelecek hayalinin kararı olarak görülebilir. “Öteki Hikâyeler” sergisi, göç ve göçmen olgusuna dair sınır içi ve sınır ötesi farklı boyutları gündeme getirerek ötekilerin hikâyelerini sanatçıların gözünden anlatıyor.

BİLGİ Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi adına organizasyonunu Dr. Öğr. Üyesi Gülay Uğur Göksel’in, küratörlüğünü Denizhan Özer’in üstlendiği sergide sanatçıların resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, baskı resim, desen, video art, performans gibi farklı disiplinlerde ürettikleri yapıtları sergilenecek. Sanatçıların eserleri, akademisyenler ve etkinlik paydaşlarından yazıları bir araya getirecek bir sergi kitabı da hazırlanmaktadır.

Sergiye ilişkin detaylı bilgi için http://goc.bilgi.edu.tr web adresi ziyaret edilebilir.

 SANATÇILAR

Abel Korinsky

Adnan Jetto

Adviye Bal

Ahmet Umur Deniz

Ali Omar

Ali Raşit Karakılıç

Bahadır İşler

Baran Kamiloğlu

Berkan Baycan

Can Memişoğulları

Carol Turner

Corrine de Silva

Deniz Pireci

Dilek Toluyağ

Elena Bellantoni

Ercan Ayçiçek

Fehim Güler

Fevzi Karakoç

Gizem Enuysal

Heather Brown

Hiba Aizouq

Işıl Gönen

İliko Zautashvili

Jack Beattie
Jacque Crenn

Lale Duruiz

Levent Pınarcı

Mahmut Celayir

Martin Wohlwend

Mehdi Farzane

Morteza Khosravi
Mustafa Albayrak

Ömer Serkan Bakır

Özge Günaydın

Özkan Gencer

Paul Dunker Duyvis

Resul Aytemür

Rifaae Ahmad

Saghar Daeiri

Sema Özevin

Serina Tara

Stephan Twist

Tahir Ün

Tolga Boztoprak

Tuğrul Selçuk

Ufuk Uyanık

Yeşim Yıldız Kalaycıoğlu

Yıldız Doyran

Zahit Büyükişleyen

Zeynep Yazıcı

 Tarih: 16 Aralık 2021

Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi, santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi

Program

14.30 Sergi basın ziyaretine açılacaktır

16.30 Açılış Konuşmaları

17.00 Performans IBULOrk

Denizhan Özer kimdir?
Denizhan Özer
Denizhan Özer

Üniversite öncesinde Ankara’da yaşayan ve eğitim alan Denizhan Özer, 1981 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’ne girdi. Üniversite yıllarında tiyatro ve müzikle ilgilendi. 1982 yılından beri birçok ulusal ve uluslararası sergi ve sanat projesi içinde yer alan sanatçı, 1998 yılından itibaren sanat çalışmalarının yanı sıra küratörlük de yapmaktadır. Şimdiye kadar birçok performans, multimedya ve saydam gösterileri yapıp; konferans söyleşi ve sempozyumlara katılan Denizhan Özer, Üniversitelerde dersler verdi, sanat jürileri içinde yer aldı, yazıları birçok sanat dergisi ve gazetelerde yayınlandı. 2013 yılında Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi’nin küratörü, 2014 yılında SUMMART Çağdaş Sanat Merkezi danışma kurulu üyesi olan Denizhan Özer, uluslararası alanda tanınmış bir sanatçı ve küratördür.

 

Etiketler

Bir Yanıt Yazın