106 Yıllık Acı, Hoşça Kal Tevfik Fikret

Tuğçe Yerdelen

isimlik-tugceyerdelen“Nazma tam manasıyla hâkim olup onu kendine mal etmiş bulunması itibariyle, aruz vezninden elde edebilecek neticelerin en güzel ve en yükseğini elde edebilmiş olmak hususunda Fikret rakipsiz kalmıştır.” Halit Ziya Uşaklıgil

Öğretmen, şair, Servet-i Fünun Topluluğunun lideri Tevfik Fikret… Milliyetçi, vatan aşığı aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ben inkılap ruhunu Fikret’ten aldım” dediği Tevfik Fikret’in yarın ölüm yıldönümü. Çok genç yaşta hayata gözlerini yuman Fikret, 48 yıllık ömrüne pek çok yapıt sığdırır. Tartışmalar ve zorluklarla geçen hayat yolculuğunda Tevfik Fikret, Türk şiirine yeni ufuklar açar.
Ord. Prof. Muammer Raşit Sevig ise Tevfik Fikret hakkında şunları dile getirir:
“Tevfik Fikret Bey, doğruluğa meftun (tutkun) bir zattı. Onun içindir ki şiirlerinde (minareleri doğruluğun timsali) suretinde tasvir eder. Tevfik Fikret şiddetli bir vatanseverdi. Rübab-ı Şikestesindeki bir kaçı müstesna (dışında) bütün şiirleri vatanı ilgilendirir ve vatanın selamet ve saadetini özler mahiyettedir.
Ne yazık ki sansür yüzünden açık bir ifade ile o kıymetli fikirlerini belirtememiştir. Ancak ona yaklaşmış olanlar bu fikirlerin zevkine varabilmişlerdir.
Hulasa Tevfik Fikret kıyafeti itibariyle temiz ve itinalı olduğu kadar ruhen de temiz, dürüst ve asil bir zattı. Ne yazık ki onun kıymetini bilemeyenler veyahut onu kıskananlar ona her türlü fenalığı yapmışlardır. Fakat ne olursa olsun Tevfik Fikret, bütün meziyetleriyle Türk Milletinin malıdır ve Türk Milletinin ruhunda yaşamaktadır.”
Toplumculuğuyla gönüllerde yer eden Fikret, eserleriyle de büyük bir iz bırakır. “Rübab-ı Şikeste”, “Tarih-i Kadim”, “Haluk’un Defteri”, “Rübab’ın Cevabı”, “Şermin”, “Hasta Çocuk”, “Sis”, “Millet Şarkısı”, “Doksan Beşe Doğru”, “Han-ı Yağma”, “Balıkçılar”, “Haluk’un Çocukluğu”, “Rübab-ı Cevab”, “Bir İçim Su”, “Verin Zavallılara”, “Ferda”, “Yeşil Yurt”, “İnanmak İhtiyacı” eserlerinin yaratıcısı Fikret’in “Ferda” şiiri Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği şiirlerinden birisidir.

Yarın senin; senin bu yenilik, bu devrim…
Her şey senin değil mi zaten?.. Sen, ey gençlik,
Ey ümidin güzel yüzü, işte aynan
Karşında: bir sabah göğü, saf ve bulutsuz
Titreyen kucağı açık, bekliyor… Koş!
Ey hayatın gülüşten doğan tan zamanı, işte herkesin
Gözü sende; sen ki hayatın umudusun,
Alnında bir yeni yıldız, yok, bir güneş,
Ufuklara doğ, önünde şu acılarla dolu geçmiş
Sönsün sonsuza kadar

Sönsün sonsuza kadar o cehennem; senin bugün
Cennet kadar güzel vatanın var, şu gördüğün
Zümrüt bakışlı, inci gülüşlü kızcağız
Kimdir bilir misin? Vatanın… Şimdi saygısız
Bir göz bu nazlı çehreye — Allah esirgesin!¬
Kötü bir gözle baksa dayanabilir misin?
İster misin, şu ak sakalın temiz ve muhteşem
Onurlu alnına, bir kirli el demem,
Hatta yabancı bir el uzansın? Şu mezarı
Razı olur musun, taşa tutsun şu serseri?
Elbet hayır, o mezar, o onurlu alın
Kutsal birer vatan örneğidir… Vatan gayretli
İnsanların omuzları üstünde yükselir.
19 Ağustos 1915’te İstanbul’da yaşamını yitiren edebiyatımızın kilometre taşlarından birisi olan Tevfik Fikret’i rahmet ve özlemle anıyorum.

Bir Yanıt Yazın