Funda İyce Tuncel

Funda İyce Tuncel Turkuvaz Sınırlar Resim Sergisi Galeriakdeniz’de

Sergi

Funda İyce Tuncel’in Turkuvaz Sınırlar Resim Sergisi Galeriakdeniz‘de 22 Kasım 2019 Cuma saat:17.30-20.00 saatleri arasında açılıyor.  Sergi 7 Aralık 2019‘da son bulacak.

 

Galeriakdeniz

Yıldızevler Mah. Tagore Cad. 720 . Sok Şahinler Sitesi B Blok

No:5/B Yıldız/ Çankaya/Ankara

 

Funda İyce Tuncel kimdir?

Funda İyce Tuncel
Funda İyce Tuncel

1968 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Resim İş Bölümü‘nde öğrenim gördü. 1992-1995 yılları arasında Atatürk Kültür Merkezi‘nde sanat danışmanlığı yaptı. Uluslararasi Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD), Akdeniz Kadın Sanatçılar Birliği (Pan-Mediterranean Women Artists Network (FAM) ile Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) üyesi olan sanatçr; 1998-2002 yılları arasında BRHD‘nin Genel Sekreterlik görevini yürüttü. Çağdaş Sanatlar Vakfı‘nın (ÇAĞSAV) kurucu üyesi oldu. Uluslararası Kinidos Kültür Sanat Akademisi (UKKSA) kurucu üyesi oldu. UKKSA‘nın sergi ve workshoplarına katıldı. Bugüne kadar 50 kişisel sergi gerçekleştirdi.

Sanatını ve eserlerini konu alan ilk kitabı 2008 yılında sanat eleştirmeni Ümit Gezgin ve ressam/yazar Ekrem Kahraman tarafından kaleme alındı ve Bilim Sanat Galerisi tarafından yayınlandı. İkinci kitabı “Göç İmgeleri” sanat eleştirmeni Ümit Gezgin tarafından yazıldı ve 2013 yılında basıldı. Eserleri, kişisel ve kurumsal koleksiyonlarda bulunmakta, yurt içinde ve dışında çeşitli bienal ve fuarlarda sergilenmektedir.

Şöyle diyor sanatçı sanatı üzerine konuşurken:

Şiir yazar gibi resim yapmak… Umarsızca, özgür, yalın, lirik….bu beni çok heyecanlandıran bir durum… Kurallar hem var hem yok. Bana göre en önemlisi samimiyet; içtenlikle resim yapabilmek. Süreklilik benim baş ilkelerimden bu sebeple atölyemde çalışırken anlamlarım farklılaşıyor…. Kadın ve kuş benim resimlerimde hep başroldeler… Renk ve doku vazgeçilmezlerimden, beden soyutlamalar, leke ve doğa hep ama hep yanıbaşımdalar… Belki de bu yüzden hep bir devinim halinde resimlerim. Araştırma, deneyler hiç bitmiyor. Filmin sahneleri sürekli değişiyor… Tek amacım iz bırakabilmek..

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir